Bezár
Az oldal sütiket használ a felhasználói élmény fokozása céljából. Az oldal böngészésével elfogadja ezt. Értem Részletek
Az Addel.hu webáruházakban a tegnapi napon 2.074.360 Ft értékű termék cserélt gazdát! Próbálja ki Ön is INGYEN >> Webáruházat indítok! <<
Kapcsolat: +36209131061 | kertembe1@gmail.com

Téliesítés, növények téli felkészítése



Növények téliesítése!

A téli hidegek miatt, illetve más régiókban honos növények betelepítése véget szükséges lépéseket kell tennünk, hogy tavasszal ismét élvezhessük növényeink épségét, szépségét.

Ahány növény, annyi féle óvintézkedés szükséges, hogy növeljük túlélésüket a jövőre nézve, de íme egy pár jótanács, amivel javíthatunk az esélyeken.

Cserepes, balkon, terasz növények téliesítéséhez meg kell vizsgálnunk a növényt.

Mediterrán vagy esőerdei (szobanövény) növényünket télire melegebb, de minden képpen fagymentes helyre kell tennünk, ahol nincs 20 foknál melegebb, de nincs 5 foknál hidegebb.

Virágzó két nyári (muskátli) vagy évelő növényeinket 5-10 fokos, világos helyre érdemes tennünk.

Páratartalom és fényigények megléte mellett a növényeket továbbra is tápoldatozni és locsolni kell 2-3 hetente hőmérséklettől függően.

Amennyiben cserje, faféle, évelő növény van a balkon edényünkben, úgy olyan helyre kell telepíteni, ahol szélvédett a hely és nem esik a cserépbe, ládánkba téli csapadék, ugyanis a fagy károsíthatja a gyökérzetet.

Kismértékben fátyol fóliával körbe tekerhető a növény, de ez nem mindig szükséges.

A cserepet, ládát ha nem duplafalu, úgy szigeteljük valamilyen szigetelő anyaggal, vagy karton papírral. Ez is védelmet nyújt a hideg ellen a gyökér számára.

Érdemes mulcsolni a föld tetejét is.

Szabadföldi kerti növények téliesítése már egyszerűbb.

Amennyiben szükséges a lágyszáruak visszahúzódása után mulcsolással vagy fátyol fóliázással védekezhetünk a hideg ellen.

Díszfüveket hagyjuk meg tavaszig és kössük össze. Az elszáradt növényrészek szintén védik a gyökereket. 

Díszfáink, gyümölcsfáink törzsét meszeléssel, óvhatjuk meg a hidegtől és a rovarok által okozott betegségektől, örökzöldeket szükség szerint összekötözéssel, hálózással óvhatjuk meg a hó terhétől.

Minden esetben szükséges a megelőzés, a gondoskodás. Téli tápanyagok kijuttatása még szeptemberben és októberben, ami általában magas kálium tartalmú műtrágya vagy szerves alapú DCM trágya. A trágya kijutattása után a növény még felveszi a tápanyagot és úgy hasznosítja, hogy télire beraktározza a túléléséhez.

Fás szárú növényeknél, díszfáknál, örökzöld sövényeknél, tél előtt gombásodást gátló bioszerrel, réz tartalmú permetszerrel javasolt lemosó permetezést végezni.

Természetesen gyepünket is ápolni kell tél előtt. A fűfelületek védelmére a legjobb megoldás a DCM Grass care vagy Dyra Granucote őszi gyeptrágya.

 

Persze így is előfordulhat, hogy minden igyekezetünk ellenére nem éli túl a növény a telet, de ekkor mérlegeljünk és keressünk olyan növényt, ami strapabíróbb és leginkább oda való!